BLOG Kullanıcı Deneyimi-UX Nedir?

Kullanıcı Deneyimi-UX Nedir?


UX, kullanıcı deneyimi anlamına gelir ve sürdürülebilir memnuniyetin yanı sıra uzun süreli değer algısı yaratmak için önemlidir. Kullanıcı deneyimi tasarımı yeni bir ürün ya da hizmet oluşturma sürecinde, tüketicinin beklentisini karşılamak için atılacak ilk adımdır.

Web Siteleri Ve Uygulama Tasarımı İçin Kullanıcı deneyimi


Web sitenizin ve uygulamalarınızın rakiplerinizden farklı olması gerekiyor çünkü ticaretler, müşterilerin marka bilgilerine akıllı telefonları ve tabletleri aracılığıyla ulaştığı mobil teknoloji üzerinden yapılmaya başladığı için bu gibi gelişmelerin olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Örneğin, Online araştırma yapan müşteri için bilgiye ulaşmak zorlaştıkça satış yapmak ya da pozitif etki bırakmakta o kadar zorlaşıyor. 

UX tasarımı kullanıcı merkezlidir. Yani, bir UX tasarımcısının görevi uygulamanın ya da web sitesinin yaratıcı yanlarını müşteri için kullanışlı hale getirmektir.

Sezgisel Tasarım: UX Tasarımcıları İçin Marka Algısı Süreci


Bir sistem oluşturuken ya da marka mesajı iletirken, sistem ne kadar karmaşık olursa müşterinin memnuniyeti o kadar azalır. Uygulamanızın ya da web sitesinizin tasarımı bu nedenlerle çok önemlidir. Bir e-ticaret sitesinin başarısı birçok değişkene bağlı olsa da bilgilere kolay erişim bunlar arasında en büyük etkiye sahiptir.
 
Bir web sitesine gelen ziyaretçi, site içerisinde rahatça gezinebiliyor ve içerikle aktif bir şekilde etkileşime girebiliyorsa bu sitedeki bilgilere kolay erişilebiliyor demektir. Yani bu UX açısından başarılı bir sitedir.

Kullanıcı Odaklı Tasarımlar

Bir UX tasarımcısıysanız ilk olarak müşterinin davranışını gözlemleyerek bilgilere ya da ürünlere erişim yönteminin veya uygulamasının problemlerini tespit etmelisiniz. Müşterileriniz için akıcı olan yapıyı ve ürününüzü deneyimlerken, müşterilerinizin karşılaştığı sorunları göz önünde bulundurarak çalışmalarınızı devam ettirmelisiniz ayrıca herzaman  empati kurmalısınız.

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp