BLOG CDN nedir ? Kullanım amaçları nelerdir ?

CDN, ingilizce Content Delivery Network’ün kısaltmasıdır ve Türkçesi "içerik dağıtım ağı" (pek kullanılmaz) olarak bilinir. CDN, terim anlamı olarak, bir web sitesine ait statik içeriklerin (sürekli değişmeyen ve çoğunlukla veritabanı bağlantılı olmayan içerikler) ziyaretçiye en yakın CDN sunucusundan verilerek, web sitesinin daha hızlı açılmasını sağlamaya yarayan, içerik dağıtım sunucularından oluşan bir networkdür.

Birçok e-ticaret ve haber sitesi sayfa açılma süresini düşük tutabilmek için CDN kullanmaktadır. CDN üzerinden kullanıcıdan kullanıcıya genelde pek değişmeyen HTML, JS, CSS, imaj, video ve font dosyaları sunulur. CDN bu tip kaynakları origin olarak adlandırdığı asıl sunucudan (örn: milliyet․com․tr) çekerek belirli bir süre için cache’ler. Bu noktadan sonra CDN’e ilgili kaynaklar için kullanıcıların yaptığı istekler cache’lenen bu kopyadan sağlanır. Cache süresi dolduğunda origin’e yeniden yapılan isteklerle kaynaklar tazelenir.

Sitenizin statik içeriklerinden olan resim, video, CSS, JavaScript ve benzeri içeriklerin sitenizin ziyaretçilerine en yakın yerden gönderilmesi ve bu sayede hızlı bir dağıtım ağının sağlanması ile sunucuların yanıt süresi büyük oranda geliştirilir. Bol miktarda içerik barındıran CDN dağıtım ağı, herhangi bir web sitesi tarafından performans artışının sağlanması amacı ile kullanılabilir.

CDN Çeşitleri Nelerdir?

 1. Pull CDN
  Kullanımı en kolay CDN türlerinden biridir. Sitenizdeki CDN sunucularından yanıtlanmasını istediğiniz statik içeriğin URL’ini değiştirmeniz yeterlidir. CDN Sunucuları ilk isteğinizi web sunucunuzdan otomatik olarak çekecek ve daha sonrasındaki istekleriniz için sürekli olarak kendi üzerinden servis edecektir.
 2. Push CDN
  Pull CDN’in yaygınlaşması ile beraber artık pek tercih edilmiyor. CDN hizmeti satın aldığınız kurum size bir FTP alanı iletir ve siz bu alana CDN sunucularının yanıtlamasını istediğiniz statik içerikleri yükleyebilirsiniz.
 3. VOD Push (Video On Demand)
  Push CDN ile aynı mantıkta çalışır. Fakat bu çeşit daha çok video içeriklerinin servis edilmesinde kullanılır.
 4. VOD Pull (Video On Demand)
  Pull CDN ile aynı mantıkta çalışır. Belirleyeceğiniz kaynaktan videoları otomatik olarak çeker ve servis eder.

CDN kullanmanın avantajlarını sıralarsak :

 • Site hızınız artar. (Lokasyon ve sıkıştırma teknolojileri sebebi ile) Bilhassa yurt dışından gelen ziyaretçiler için…
 • Site hızı SEO da önemli bir faktör olduğu için, web sitenizin SEO görünürlüğü yani arama motorlarındaki başarısı artar.
 • Sitenizin trafik miktarı ve yükü azalır. Bu sebeple hem hosting giderleriniz düşer hem de sunucunuz isteklere daha hızlı cevap verir.
 • CDN servisini kullanabilmeniz için DNS lerinizi CDN üzerine almak durumundasınız. Böylece sitenizin karşılaşabileceği olası DDOS saldırılarında muhatap CDN servisiniz olacaktır. Bu sebeple CDN servisleri DDOS saldırılarına karşı bir çok koruma tedbirine sahiptir ve bu tip saldırıların sitenize ulaşmasına engel olurlar. Bazı CDN servislerinde ise daha ileri güvenlik seçenekelri de mevcuttur.

CDN Kimler İçin Uygundur?

Yalnızca büyük ölçekli olan web siteleri baz alınarak geliştirilmeyen CDN içerik dağıtım ağı, web sitelerinin ölçeği ne olursa olsun sitenin sunucu yükünü azaltmak ve kullanıcılara uluslararası platformda yüksek hızlı erişim sunmayı sağlamak amacı ile kullanılabilir.

CDN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

CDN servislerinin kullanılmaya başlanması ile beraber web sitesinde gözle görülür bir şekilde hız artışı sağlanır. Bu sayede kullanıcıların web sitesini sevmesi sağlanırken yeni ziyaretçilerin kazanılmasını da kolaylaştırır.

Google sadece kaliteli web siteleri ile ilgilenmez. Google’ın odağında çok daha hızlı servis sunabilen web siteleri yer alır. CDN kullanarak web sitesi iyileştirmeleri yapılır ve bu sayede SEO performansı artırılarak web sitesi rakipleri karşısında çok önemli bir artı kazanmaktadır.

Yüksek ve farklı bölgelerde alınan trafikler sunucuyu meşgul etmektedir. Bu nedenle kaynaklar hızlı bir şekilde tükenerek teknik anlamda yavaşlama sorunları meydana gelir. Ancak CDN sunucusu sayesinde sitenin yükü azaltılarak hızı artırılır.

Bizimle Tanışın

Bizimle kolay ve hızlı şekilde iletişim kurabilirsiniz. İşimizi iyi yapmamızın yanı sıra işinizi kolaylaştırmak ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

HEMEN ARA WhatsApp